PODÉL ŘEKY PLNÉ PŘÍBĚHŮ

Od Vyšehradu ke Karlovu mostu

Krásné fasády, starobylé zdi, avantgardní novostavby - každý dům v Praze vypráví svůj vlastní zajímavý příběh. Objevte fascinující nová místa Prahy při procházce podél Vltavy.

PRAVÝ BŘEH VLTAVY: TANEČNÍM KROKEM PROTI PROUDU ČASU

Náš hotel se nachází v blízkosti Vltavy, pulzující vodní tepny, podél níž před 11 stoletím vzniklo středověké kulturní, obchodní a mocenské centrum naší země. Procházka Prahou podél řeky vás doslova zavede proti proudu času. Nechte se vést okouzlujícími místy, které dýchají historií a budou vám vyprávět své příběhy.

Jen pár kroků od hotelu najdete přímo nad hladinou Vltavy Náplavku. Dříve tu byla tichá část regulovaného nábřeží z 1901 pro případné záplavy, dnes to je ale trendy a živé místo. V sobotu sem přichází mnoho Pražanů, aby nakoupili na farmářském trhu. Domácí i hosté si zde osvěží chuťové buňky na stáncích s bohatou nabídkou, hrají zde pouliční hudebníci z celého světa a o celých víkendech při pěkných večerech se tu slaví pod širým nebem.
Tip: břehy a tedy Náplavky na obou stranách jsou spojeny malým přívozem, plavba přes Vltavu poskytuje mimořádné výhledy a zážitek.

Dále po proudu narazíte na jedinečné spojení hudby, tance a architektury. U Jiráskova mostu můžete obdivovat ikonický "Tančící dům", jehož fasáda se valí jako hravá hladina vody. Světově proslulý architekt Frank Gehry zanechal své stopy v našem městě tímto objektem organické architektury, jehož tvar byl inspirován legendárním tanečním párem Ginger a Fred. Na jeho střešní terase se můžete kochat výjimečným výhledem na městské panorama.

V sousedním “Art Deco” domě žil po mnoho let dramatik Václav Havel, tvář "sametové revoluce" a pozdější prezident České republiky. Byl velkým zastáncem architektonické obnovy Prahy a našeho otevření se světu. Další jedinečné spojení vás čeká jen pár kroků odtud. Černá a bílá. Horizontála a vertikála. „Mánes“, geniální spojení historického a moderního. Kamenná Šítkovská vodárenská věž z konce 16. století vyčnívá z funkcionalistické výstavní budovy a restaurace společnosti Mánes. Zde našlo naše moderní umění již téměř sto let svůj domov. Podívejte se skrze velkorysá okna, zda právě probíhá výstava, která se vám líbí.

Pro klid a stín můžete navštívit parky na ostrovech Slovanský a Střelecký, které se nachází hned vedle. Tato místa jsou oblíbená i mezi místními Pražany, kteří zde rádi odpočívají. Co takhle lodní výlet po Vltavě? Loď nebo šlapadlo, zde si můžete půjčit obojí a obdivovat město z vody.

A nyní jste v srdci Prahy. Na vaší pravé straně se objevuje "zlatá kaplička", jak je někdy nazýváno Národní divadlo. Národní divadlo bylo však postiženo těžkým osudem – těsně před dokončením téměř celé shořelo. Přesto však vstalo jako Fénix z popela a stalo se symbolem nezdolného přání Čechů mít vlastní prestižní kulturní instituci. Věděli jste, že celý národ v 19. století přispěl korunu po koruně na jeho obnovu, jak připomíná dodnes nad jevištěm stojící motto "Národ sobě”.

Přejděte ulici a jste v legendární Kavárně Slavia - oblíbeném centru intelektuálního a uměleckého života. Již 150 let se zde setkávají básníci, spisovatelé, filozofové, herci, režiséři nebo hudebníci. Skladatel Bedřich Smetana patřil k pravidelným návštěvníkům, jeho ne méně slavný kolega Antonín Dvořák byl také jedním z častých hostů kavárny. Dále světově proslulí umělci jako Jiří Kolář nebo Jan Zrzavý, nositel Nobelovy ceny za literaturu Jaroslav Seifert, režisér filmu "Let nad kukaččím hnízdem" a "Hair" Miloš Forman nebo jeho kamarád z mládí, již zmíněný dramatik a pozdější prezident Václav Havel. Užívejte si - jako mnoho generací bohémů, umělců, vědců a disidentů před vámi - jedinečný pohled na řeku, na protější břeh s Petřínským vrchem a Pražským hradem.

Po šálku kávy nebo sklenici vína můžete během několika minut dojít podél břehu k dvěma dalším významným památkám. Gotický Karlův most – druhý nejstarší v naší zemi – si představíme zvlášť. Na jeho náměstí však najdete rozsáhlý barokní komplex bývalého Jezuitského kolegia – Klementinum. Dnes slouží jako Národní knihovna, a můžete si zde prohlédnout nádherné dekorativní interiéry z 18. století. Mimochodem, zdejší meteorologická pozorování zaznamenaná nepřetržitě od roku 1775 představují nejdelší nepřerušenou řadu těchto vědeckých údajů na světě.

Odtud můžete vejít do labyrintu uliček Starého Města v Praze nebo přejít přes Karlův most na protilehlý Malostranský břeh. Pokud však již jste unavení a nasycení dojmy, vezměte tramvaj (číslo 2, 17, 18) a vraťte se do hotelu na krátkou siestu

LEVÝ BŘEH VLTAVY: SETKÁNÍ S CÍSAŘI, PREZIDENTY, ALCHYMISTY A PIVOVARNÍKY

Vítejte na levém břehu Vltavy. Tato procházka vás zavede k mnoha zvláštním místům, která odrážejí bohatou historii a kouzlo Prahy. Řeka je překlenuta řadou mostů - další, jen pár kroků od hotelu, je "Palackého most", pojmenovaný po - historikovi a politikovi Františku Palackém. Přejděte přes most a ocitnete se na "Smíchovské Náplavce”, kdysi důležitý přístav a obchodní centrum. Dnes je to moderní, pulzující místo v bezprostřední blízkosti řeky, s mnoha malými kavárnami, hospůdkami a malými galeriemi.

Tip: Břehy na obou stranách jsou spojeny malým přívozem, který pendluje tam a zpět. Plavba lodí je romantický zážitek a nabízí nádherný výhled na město.

Dále po proudu řeky dorazíme do čtvrti „Anděl“. Zde bylo během posledních třiceti let postaveno, vzniklo zde moderní nákupní či zábavní centrum. V okolních uličkách můžete najít bezpočet individuálních barů a hospůdek pro rockery, hipstery a fanoušky sportu, toto pivovarské a bývalé dělnické sídliště si stále uchovává svůj vlastní charakter. Volný čas v přírodě uprostřed města můžete zažít v nedalekých Kinských zahradách. Rozsáhlý park na kopci byl založen v 19. století a dnes je oblíbeným místem pro výletníky a milenecké páry. Není náhoda, že zde stojí socha Karla Hynka Máchy, básníka a významného představitele českého romantismu.

"Petřín", prudce stoupající kopec, je symbolem Prahy. Lanovka (v provozu od roku 1891) nás přiváží na vrchol s jeho Růžovým sadem, stoletou a stále funkční hvězdárnou, ale především s ikonickou malou Eiffelovou věží - věží, která byla inspirována svojí slavnou sestrou v Paříži, na kterou můžete vystoupat - zde bez front. Z vrchu Vás odmění nádherný výhled na město.

Dále po proudu řeky dorazíte k "Pražským Benátkám", k romantickému ostrovu Kampa, který je obklopen Vltavou a jejím ramenem nazvaným Čertovka. Je to oáza klidu a zeleně, nabízející romantický pohled na funkční vodní mlýny, barevnou škálu kaváren a restaurací a mnoho dalších zajímavostí: Lennonova zeď vyhledávaná turisty, Kampa Muzeum zaměřené na české umění mezi válkami a druhou polovinu 20.století nebo Lichtenštejnský palác, který hostil i britskou královnu Alžbětu II. nebo japonského císaře Akihita.

To, co je Staré Město pro pravý břeh Vltavy, to je Malá Strana pro levý břeh Vltavy. Malá Strana patří k nejmalebnějším částím Prahy, historická čtvrť plná klikatých uliček, malebných hospůdek, kostelů, paláců a starých obytných domů s domovními značkami a symboly (které dříve sloužily místo čísel domů). Buďte však připraveni, že na rozdíl od "rovného" pravého břehu je terén zde kopcovitější a ulice stoupají a klesají. Určitě byste měli navštívit Kostel svatého Mikuláše, barokní perlu, vytvořenou architekty Kryštofem a Kiliánem Ignácem Dientzenhofer. Zde pocítíte pravý duch baroka - světlo a stín, ohromující výzdobu, vyvýšený spiritualismus.

Určitě byste měli navštívit Kostel svatého Mikuláše, barokní perlu, vytvořenou architekty Kryštofem a Kiliánem Ignácem Dientzenhofer. Zde pocítíte pravý duch baroka - světlo a stín, ohromující výzdobu, vyvýšený spiritualismus.

Hlavní tepnou Malé Strany je ulice Nerudova, která vás zavede k Pražskému hradu - centru a symbolu české státnosti od 10. století: dříve rezidence českých králů a římsko-německých císařů, dnes kancelář českých prezidentů. Pokud budete mít štěstí, možná narazíte na současného prezidenta - generála Petra Pavla - který přijíždí na svém motocyklu do práce.

Ze středu Pražského hradu stoupá k nebi katedrála svatého Víta - gotický kostel inspirovaný francouzskými katedrálami, který čekal šest století na své dokončení. V jejích kryptách odpočívá řada českých panovníků, včetně nejznámějšího z nich, Karla IV. On dal Praze ve 14. století jedinečnou urbanistickou strukturu, kterou zde stále vidíme, a jeho odkaz přetrval v průběhu staletí takto až dodneška.

Na Pražském hradě doslova nebudete vědět, co si jako první máte prohlédnout. Gotický Vladislavský sál, do kterého byste mohli dokonce jet na koni a v kočáře,a který dnes slouží jako kulisa pro prezidentské inaugurace? Starý Královský palác, spojený s historií Pražské defenestrace a královskými místodržiteli, kteří díky hnoji pod okny přežili defenestraci? Nebo možná Zlatá ulička, která prý hostila alchymisty za vlády legendárního císaře Rudolfa II., kteří prý vyráběli zlato, a kde o tři staletí později pracoval světoznámý spisovatel a rodák z Prahy Franz Kafka? Hrad nabízí cestu napříč mnoha epochami a nespočetnými příběhy.

Po Starých zámeckých schodech sestoupíte zpět dolů na Malou Stranu a poté se vrátíte do hotelu Moran tramvají (číslo 2, 18, 22 nebo 23) podél Vltavy.

MOSTY JAKO SPOJENÍ PROSTORU A ČASU

Mosty byly vždy symboly spojení a komunikace. A protože poskytujeme ubytování a spojujeme takto mnoho lidí z celého světa, tato symbolika nás zaujala. Nejenže vás velkoformátové fotografie pražských mostů budou doprovázet v interiérech našeho hotelu, ale v bezprostřední blízkosti hotelu jich také mnoho najdete.

Ten nejbližší, pojmenovaný po významném historikovi a politikovi - "Otci národa" Františku Palackém, byl dokončen v roce 1876. Dnes přes něj jezdí mnoho tramvajových linek, které spojují pravý a levý břeh Vltavy.

Jenom dva bloky dál směrem do centra narazíte na Jiráskův most pojmenovaný podle spisovatele Aloise Jiráska, který dnes jednoznačně platí jako historický spisovatel Čechů. V jeho nejznámějším díle "Staré pověsti české" vydaném v roce 1894 jsou shromážděny příběhy, legendy a proroctví Čechů z nejstarších dob. Dodnes patří tato kniha k jádru českého kulturního dědictví. U tohoto mostu stojí "Tančící dům", architektonická rarita, kterou jsme vám již představili během procházky podél pravého břehu Vltavy.

Blíže ke středu města se dostanete na "Most Legií”, který je se svými věžemi a sochami ozdobou Vltavy a Prahy. Odtud je impozantní výhled na město - včetně Karlova mostu, Národního divadla, Petřínského vrchu a Pražského hradu. Most Legií byl postaven v roce 1901 v eklektickém stylu spojujícím novobaroko a secesi. Od roku 1919 připomíná svým jménem československé legie, které bojovaly v první světové válce a přispěly k vzniku nezávislého československého státu.

„Karlův most“ je jedním z nejznámějších přemostění řeky v celé Evropě. Duchovním otcem této gotické stavby ze 14. století byl císař Karel IV. Legenda praví, že stavbaři používali syrová vejce k posílení konstrukce, která byla přidávána do malty. Historická anekdota říká, že jeden z vozů přivezl vařená vejce, aby se cestou nerozbila. Současný charakter a atmosféru mostu dotváří unikátní sbírka převážně barokních svatých soch. Nejslavnější je zasvěcena svatému Janu Nepomuckému a připomíná jeho mučednickou smrt. Dotknout se bronzového reliéfu by mělo přinést štěstí.

O "pár metrů" dál narazíte na Mánesův most, pojmenovaný podle malíře a předního představitele českého romantismu Josefa Mánesa. V nepřehlédnutelné novorenesanční budově Rudolfina je hudba prostě doma, pořádají se zde nejdůležitější koncerty a hudební festivaly v Čechách. Pokud přejdete přes tento most na Malou Stranu, dostanete se k monumentálnímu Valdštejnskému paláci s jeho unikátní raně barokní zahradou, ve které se hrají krásné koncerty, a s reprezentativní jízdárnou, která hostí zajímavé výstavy.

Z Malé Strany nebo od Pražského hradu se vrátíte zpět do hotelu tramvajemi č. 2, 18, 22 nebo 23.

Další tip na výlet: hrad Vyšehrad.

Vyšehrad (také nazýván Pražská vysoká pevnost) je nejznámější raně středověké hradiště v Čechách. Druhý pražský hrad Přemyslovců, založený již v 10. století, byl v románském a gotickém slohu několikrát přestavěn a rozšířen. Jeho současný vzhled je však výrazně ovlivněn přestavbou na barokní pevnost. V rámci hradu se nachází bazilika sv. Petra a Pavla a Vyšehradský hřbitov, kde jsou pohřbeni významní čeští umělci, vědci a politici. Je to historicky bohaté a klidné místo bez velkého ruchu s výhledem na celé město.

Na cestě tam, kousek proti proudu řeky, uvidíte také unikátní ocelový Železniční most, technickou památku z roku 19. století, postavenou za monarchie pro rakousko-uherské dráhy, který přemosťuje Vltavu poblíž Vyšehradu.

V blízkosti mostu se nachází Muzeum plavby a mnoho útulných hospůdek nebo terasových kaváren, které lákají k zastavení. Nechte svůj pohled bloudit po řece a uvolněte se po dlouhém dni plném objevování.

Offers & Packages
Contact

Hotel Moráň

Na Moráni 15 · CZ-120 00 Praha 2
Phone +420 225 991 411 · Fax +420 225 991 498
reservation@hotelmoran.cz

Rezervujte zde